Sohbetmi Mirc indir
YSK seçmen sayısını açıkladı
YSK seçmen sayısını açıkladı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 7 Haziran’da yapılacak milletvekili genel seçimine katılacak siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerini belirlemek üzere Yüksek Seçim Kurulu’nda yapılan kura çekiminde konuştu.

YSK’nın seçim yönetme görevinin yanında yargı görevi bulunduğuna da işaret eden Güven, seçim yargısı konusunda yüksek mahkeme görevini üstlenen YSK kararlarının kesin olduğunu, bu kararlar aleyhine hiçbir merciye başvurulamayacağını vurguladı.

YSK’da son milletvekili genel seçiminde en çok oy alan siyasi parti temsilcileriyle TBMM’de grubu bulunan siyasi parti temsilcilerinin de görev aldığını anlatan Güven, siyasi parti temsilcilerinin YSK’daki tüm komisyon çalışmalarında yer aldığını, kararların alındığı kurulda da önemli katkı sağladıklarını söyledi.

Güven, siyasi parti temsilcilerinin kurul üyelerinin eriştiği tüm bilgi ve belgelere erişmelerinin de mümkün olduğunu bildirdi.

“Seçimler şeffaf ve denetlenebilir”

Seçimler şeffaf ve denetlenebilir şekilde yapıldığını ifade eden Güven, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) Cumhurbaşkanı seçimi sonrasında yayımladığı raporunda, mevzuata ilişkin tenkitlerde bulunmakla birlikte seçmen kütüklerinin güvenilir olduğunu ve seçimin profesyonelce yürütüldüğünü bildirdiğini aktardı.

Seçimlerde yarışanların da seçimleri yapanların da siyasi partiler ve bağımsız adaylar olduğunu dile getiren Güven, seçimlerin temelini oluşturan 7 kişilik sandık kurullarının 5’inin siyasi parti temsilcilerinden oluştuğunu anlattı.

Seçimlerin siyasi partiler eliyle şeffaf olarak yapıldığını yineleyen Güven, süreçteki zincirin tüm halkalarında siyasi parti temsilcilerinin bulunduğunu vurguladı.

“Yurt dışında 54 ülke ve 112 temsilcilikte sandık kurulacak”

Seçmen ve sandık sayılarına ilişkin olarak da bilgi veren Güven, şunları kaydetti: 

“Bugün itibariyle yurt içinde  53 milyon 765 bin 231, yurt dışında 2 milyon 867 bin 658 seçmenimiz vardır. Yurt içinde tahmini sandık sayımız da 172 bin 687’dir. 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanı seçiminden sonra 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimine kadar 18 yaşını dolduran  yurt içinde 1 milyon 47 bin 192, yurt dışında 56 bin 66 yeni seçmenimiz oy kullanacaktır. Yurt dışında 54 ülke ve 112 temsilcilikte sandık kurulacaktır.  38 temsilcilikte 1 gün, 20 temsilcilikte 2 gün, 12 temsilcilikte 3 gün, 2 temsilcilikte 4 gün, 1 temsilcilikte 10 gün, 7 temsilcilikte 16 gün, 32 temsilcilikte 24 gün süreyle oylama yapılacaktır.”

Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işleminde randevu sisteminin kaldırıldığını hatırlatan Güven, vatandaşların kayıtlı oldukları temsilcilikte açıklanan günlerde istedikleri sandıkta oylarını kullanabileceklerini söyledi.

Vatandaşların seçime yönelik tüm bilgileri www.ysk.gov.tr internet adresinden öğrenebileceğini, “444 9 975” numaralı çağrı merkezinin de vatandaşlara 7 gün 24 saat hizmet verdiğini dile getiren Güven, vatandaşların bilgilendirilmesi için kamu spotları hazırlandığını, yurt içi ve yurt dışına bir milyonu aşkın broşür ve afiş dağıtıldığını kaydetti.

(AA)

BİLGİLER
tarafından 05 Nisan 2015 - 01:24 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 349 Kez kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
Radyo Geveze
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
Yorumunuz
:

 

SON YAZILAR
Kabataş’ta şüpheli çanta alarmı!..

Kısa sürede olay yerine gelen polis ekipleri çantanın bulunduğu yere güvenlik şeridi çekerek olay yerine bomba imha... [Devamı]

Kabataş’ta şüpheli çanta alarmı!
Hakimlerin tayin isyanı

Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunu düzenleyen TCK’nın 299. maddesini, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle... [Devamı]

Hakimlerin tayin isyanı
Giresun – Şebinkarahisar’daki ..

Operasyonda 1 terörist öldürülürken, ormanlık alana kaçan 4 teröristin yakalanması için operasyonun sürdüğü... [Devamı]

Giresun – Şebinkarahisar’daki çatışma kamerada!
Çilem Karabulut’a verilen ceza belli..

Çilem Karabulut, 2013 yılında evlendiği 1 çocuğunun babası Hasan Karabulut’tan iddiaya göre sürekli şiddet... [Devamı]

Çilem Karabulut’a verilen ceza belli oldu
Köy yolunda 100 kiloluk bomba imha edildi!..

Genç İlçesi ile Servi Köyü arasında yeni yapılmakta olan karayolunun sağ şeridine, PKK’lılar tarafından... [Devamı]

Köy yolunda 100 kiloluk bomba imha edildi!
Erdoğan GATA’da

Tedavisine GATA’da devam edilen Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanı Binbaşı Necmettin Tetik, Şırnak’ın... [Devamı]

Erdoğan GATA’da
Şehit ateşi Edirne’ye düştü

Mardin Midyat’ta teröristlerce İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına düzenlenen bombalı saldırıda şahit düşen... [Devamı]

Şehit ateşi Edirne’ye düştü