Sohbetmi Mirc indir
“Yetki YSK’da”
“Yetki YSK’da”

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, cumhurbaşkanı seçimi için yurt dışındaki seçmenlerin randevuyla oy kullanmasından yaşanan bazı sıkıntılarla ilgili, “Top ve yetki YSK’da. YSK bu konuda eğer bir karar alırsa, esnek davranırsa, bence vatandaşlarımız da demokratik hakkını kullanmış olur” dedi.

İşler, TRT Haber’e telefonla bağlanarak yurt dışındaki seçmelerin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Daha önceki seçimlerde yurt dışındaki vatandaşlar için sadece gümrük kapılarında sandıkların kurulduğunu ve katılımın yüzde 5’ler civarında kaldığını belirten İşler, Türkler’in yaşadığı ülkelerde sandıkların kurulmasıyla cumhurbaşkanlığı seçimlerinde katılımın daha yüksek olmasının beklendiğini söyledi.

İlk olması nedeniyle uygulamada çeşitli sıkıntıların yaşandığına dikkati çeken İşler, vatandaşların bu konuda esnek davranılmasına dönük YSK’dan bir takım taleplerinin olduğunu dile getirdi.

İşler, konuşmasına şöyle devam etti:

”Umarım YSK, burada olumlu karar verir, böylece vatandaşların diyelim ki bugün oy kullanması randevu gereği, eğer bugün oy kullanması gereken vatandaş işinden dolayı vakit bulup oy vermeye gidemediyse Avrupa ülkelerinde, hafta sonu cumartesi veya pazar işte sandıkta oyunu kullanmak istediyse, burada YSK eğer esnek davranırsa, çünkü bu seçmenlerin bulundukları ülkede ilk defa böyle bir demokratik haktan yararlanacaklar.

Dolayısıyla tabii top ve yetki YSK’da. YSK bu konuda eğer bir karar alırsa, esnek davranırsa, bence vatandaşlarımız da demokratik hakkını kullanmış olur. Tabi ilk olması hasebiyle bir takım sıkıntılar doğaldır ama buna rağmen katılımın, eskiye kıyasladığımız zaman, yüzde 5’lerle kıyasladığımız zaman kat kat üstünde olacağı bir gerçek. ”

Vatandaşların alternatif olarak gümrük kapılarında da oy kullanma hakları bulunduğuna işaret eden İşler, bu sürecin de Temmuz’un 26’sından başladığını ve 10 Ağustos’a kadar devam edeceğini söyledi.

YURT DIŞINDAN GELEN VATANDAŞLARA ÇAĞRI

Türkiye’ye gelen vatandaşlara da çağrıda bulunan İşler, ”Sandıklar, gümrük kapılarında kurulmadan önce geldilerse, onlar en yakın gümrüklü havalimanına gittikleri takdirde, giriş-çıkış yapmadan kendi kimliklerini ibraz ettikleri zaman yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlıysa o vatandaşlarımız orada oylarını kullanabilirler. Bu demokratik hakkından da tatile gelen vatandaşlarımızın yararlanmasını öneriyorum. Şunu düşünmesinler, yani ‘sandık kurulmadan önce biz geldik, dolayısıyla biz burada gümrük kapısında kullanamayız’ diye bir kanaate kapılmasınlar. Burada onların da Türkiye’de ne zaman giderlerse oy kullanabilecekler, bunu bilmelerinde fayda var” şeklinde konuştu.
 

BİLGİLER
tarafından 01 Ağustos 2014 - 20:03 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 359 Kez kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
Radyo Geveze
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
Yorumunuz
:

 

SON YAZILAR
Kabataş’ta şüpheli çanta alarmı!..

Kısa sürede olay yerine gelen polis ekipleri çantanın bulunduğu yere güvenlik şeridi çekerek olay yerine bomba imha... [Devamı]

Kabataş’ta şüpheli çanta alarmı!
Hakimlerin tayin isyanı

Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunu düzenleyen TCK’nın 299. maddesini, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle... [Devamı]

Hakimlerin tayin isyanı
Giresun – Şebinkarahisar’daki ..

Operasyonda 1 terörist öldürülürken, ormanlık alana kaçan 4 teröristin yakalanması için operasyonun sürdüğü... [Devamı]

Giresun – Şebinkarahisar’daki çatışma kamerada!
Çilem Karabulut’a verilen ceza belli..

Çilem Karabulut, 2013 yılında evlendiği 1 çocuğunun babası Hasan Karabulut’tan iddiaya göre sürekli şiddet... [Devamı]

Çilem Karabulut’a verilen ceza belli oldu
Köy yolunda 100 kiloluk bomba imha edildi!..

Genç İlçesi ile Servi Köyü arasında yeni yapılmakta olan karayolunun sağ şeridine, PKK’lılar tarafından... [Devamı]

Köy yolunda 100 kiloluk bomba imha edildi!
Erdoğan GATA’da

Tedavisine GATA’da devam edilen Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanı Binbaşı Necmettin Tetik, Şırnak’ın... [Devamı]

Erdoğan GATA’da
Şehit ateşi Edirne’ye düştü

Mardin Midyat’ta teröristlerce İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına düzenlenen bombalı saldırıda şahit düşen... [Devamı]

Şehit ateşi Edirne’ye düştü