Sohbetmi Mirc indir
Spor yapanlara sıvı tüketimi uyarısı
Spor yapanlara sıvı tüketimi uyarısı

Yaz aylarında sportif aktiviteler uygulayanlar yönelik önerilerde bulunan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Necmioğlu, spor yaparken sıvı açığına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Necmioğlu, yaz aylarında spor yapma konusunda önerilerde bulunarak, sıvı tüketimine dikkat çekti. Spor yapanların günde en az 2,5 litre sıvı tüketmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Necmioğlu, gündüz saat 10.00 ile 16.00 arasında spor yapılmaması gerektiğini söyledi.

SPORDA KIYAFET SEÇİMİ ÖNEMLİ

Spor yaparken kıyafet seçiminin de önemli olduğunu dile getiren Prof. Dr. Necmioğlu, “Yaz aylarının sıcak günlerinde kişiler rahat ve hafif elbiseler giydikten sonra vücut fizyonomilerine göre spor ihtiyaçlarını daha fazla hissediyor, bundan dolayı daha fazla spor yapmak istiyor. Spor yaptıkları dönemlerde daha önce alışık olmadığı egzersiz ve spora aşırı derecede yüklenme sonrası bir takım kompilasyonlarla biraz daha sıkıntılı bir süreç onları bekliyor olabiliyor” dedi.

NEM ORANINA DİKKAT EDİLMELİDİR

Necmioğlu, “Özellikle sıcak günlerde yapılan sportif aktivitelere dikkat etmek gerekiyor. 15 yaşın altında ve 45 yaş üstü kişiler 32 derecenin üzerinde ve nem oranının yüzde 60 üzerinde olduğu durumlarda ciddi anlamda risk altındalar. Dolayısıyla sportif faaliyetleri yaparken hem beslenme hem giyim hem de sporun süresi çok önem kazanıyor. Genellikle sabah saat 10:00’dan önce akşam ise 16:00’dan sonra spor yapılması gerekiyor. Yani gündüz kuşağında saat 10-16 arasında mümkün oldukça sportif faaliyetlerden bulunmaması gerekiyor.

Spor faaliyetler yapıldığı zaman kaslarımız yüzde 20-30 ısı enerjisiyle çalışıyor. Kasların aşırıcı derecede yorulması özellikle sıcak havalarda her 5 dakikadan ısı artımını ortaya çıkarıyor. Sıcak çarpmaları ve aşır derecede ısı oluşması vücut için özellikle kalp krizi ve beyin kanaması için büyük risk teşkil ediyor” dedi.

‘SPOR YAPACAK KİŞİLERİN ÇOK DİKKATLİ OLMASI GEREKİYOR’

Spor yapmadan önce alkol kullanılmaması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Necmioğlu, sıcak günlerde sportif faaliyetlere önem verilmesi gerektiğini belirterek, “Öncelikle spor yapılamadan önce kesinlikle alkol kullanmamalı. Yine 2 saat önceden mutlaka beslenmesi gerekiyor. Bu süre içinde de giyimine de çok dikkat etmesi gerekiyor. Giysilerde açık renk ve pamuklu elbiseler tercih edilmesi lazım. Terlediğimizde elbiseleri sık aralıklarla değiştirmeliyiz.

Spor yaparken sıvı açığını da dikkate almalıyız. Spor yapan kişi günde en 2,5 litre sıvı tüketmeli. Sıvıyı tüketemediği durumlarda da elinde su şişesi bulunması ve susuzluğunu gidermesi gerekiyor. Bu sıcaklarda sportif faaliyetler çok önem vermek gerekiyor. Ramazan ayı döneminde ise yaşlıların saat 10-16 arsında mümkün oldukça dışarı çıkmamaları gerekiyor. Böyle bir durumla karşılaştığı zaman sıcak çarpması ve susuzluk problemi yaşayan kişiler mutlaka serin bir yerde olması gerekiyor” şeklinde konuştu.
 

BİLGİLER
tarafından 20 Temmuz 2014 - 17:25 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 395 Kez kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
Radyo Geveze
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
Yorumunuz
:

 

SON YAZILAR
Kabataş’ta şüpheli çanta alarmı!..

Kısa sürede olay yerine gelen polis ekipleri çantanın bulunduğu yere güvenlik şeridi çekerek olay yerine bomba imha... [Devamı]

Kabataş’ta şüpheli çanta alarmı!
Hakimlerin tayin isyanı

Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunu düzenleyen TCK’nın 299. maddesini, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle... [Devamı]

Hakimlerin tayin isyanı
Giresun – Şebinkarahisar’daki ..

Operasyonda 1 terörist öldürülürken, ormanlık alana kaçan 4 teröristin yakalanması için operasyonun sürdüğü... [Devamı]

Giresun – Şebinkarahisar’daki çatışma kamerada!
Çilem Karabulut’a verilen ceza belli..

Çilem Karabulut, 2013 yılında evlendiği 1 çocuğunun babası Hasan Karabulut’tan iddiaya göre sürekli şiddet... [Devamı]

Çilem Karabulut’a verilen ceza belli oldu
Köy yolunda 100 kiloluk bomba imha edildi!..

Genç İlçesi ile Servi Köyü arasında yeni yapılmakta olan karayolunun sağ şeridine, PKK’lılar tarafından... [Devamı]

Köy yolunda 100 kiloluk bomba imha edildi!
Erdoğan GATA’da

Tedavisine GATA’da devam edilen Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanı Binbaşı Necmettin Tetik, Şırnak’ın... [Devamı]

Erdoğan GATA’da
Şehit ateşi Edirne’ye düştü

Mardin Midyat’ta teröristlerce İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına düzenlenen bombalı saldırıda şahit düşen... [Devamı]

Şehit ateşi Edirne’ye düştü