Sohbetmi Mirc indir
Organ nakli sayısında önemli artış
Organ nakli sayısında önemli artış

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2002’de 307 olan kadavradan nakil sayısı 2014’te bin 73’e, canlıdan nakil sayısı 438’den 3 bin 190’a ve toplam nakil sayısı 745’ten 4 bin 263’e yükseldi.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Arif Kapuağası, tedavisi sadece organ nakli ile mümkün hastalıkların dünyadaki gibi Türkiye’de de önemli bir sağlık sorunu olduğunu söyledi.

Türkiye’nin canlıdan organ bağışında çok ileri düzeyde olduğunu,ancak kadavradan organ naklinde istenilen seviyenin yakalanamadığını vurgulayan Kapuağası, bunun artırılabilmesi için özellikle beyin ölümü tespitinin iyi yapılması gerektiğini bildirdi.

Kapuağası, bu kapsamda 2009’dan bu yana Beyin Ölümü Tespit Kurulunda görev alan uzman hekimlere, organ nakli koordinatörlerine ve yoğun bakım personeline eğitim verildiğini anlatarak, “Bu çalışmalar sonucunda 2002 ile kıyaslandığında beyin ölümü tespit sayısı 10 kattan fazla artış göstererek, 2014’te bin 810’a çıkmıştır” dedi.

Tüm çalışmalara ve artışa rağmen organ bağışı oranlarının henüz istenilen düzeye ulaşmadığına işaret eden Kapuağası, şunları kaydetti:

“Avrupa’da yüzde 75 olan organ bağışı oranı Türkiye’de yüzde 23 seviyelerindedir. Bugün ülkemizde 25 binden fazla kişi organ bekleme listesindedir. Her yıl yaklaşık 4 bin kişi, bu listeye eklenmektedir. Kadavrada organ bağışındaki yetersizlik nedeniyle yılda yaklaşık 2 bin kişi organ nakli olamadan hayatını kaybetmektedir. “

“Kayıtlı gönüllü bağışçı sayımız, 119 bine ulaştı”

Kapuağası, 9 Şubat 2013’te gönüllü organ bağışçısı bilgilerinin kayıt altına alındığını, Türkiye Organ ve Doku Bağış Bilgi Sistemi’nin (TODBS)” nın devreye sokulduğunu hatırlattı.

Bu sistemde, kişilerin bağışının iki kişinin şahitliğinde ve vasiyet formatında güvenli bir ortamda Bakanlık merkez sisteminde kayıt altına alındığını belirten Kapuağası, “Sistemimizde TODBS’ye kayıtlı gönüllü bağışçı sayımız, 119 bine ulaştı” diye konuştu.

Kapuağası, organ başığı sırasında, bağış yapan kişinin bildirmiş olduğu bir aile bireyine de SMS yoluyla mesaj gönderilerek, bağış hakkında bilgilendirme yapıldığına dikkati çekti.

Türkiye’nin nakil sayısı bakımından Avrupa’da üst sıralarda yer aldığının altını çizen Kapuağası, nakillerin büyük çoğunluğunun canlıdan gerçekleştirildiğini bildirdi. Kapuağası, “Organ nakli olmuş hastalarda başarı ve sağ kalım oranı Avrupa’da yüzde 85-96 olup, Türkiye Avrupa ile eşdeğer durumdadır” dedi.

Kapuağası, 2002’de 44 olan nakil merkezi sayısının 2014’te 123’e, beyin ölümü bildirimi sayısının 148’den bin 810’a, kadavra donör sayısının 111’den 407’ye, kadavradan nakil sayısının 307’den bin 73’e, canlıdan nakil sayısının 438’den 3 bin 190’a ve toplam nakil sayısının 745’ten 4 bin 263’e çıktığını kaydetti.

(AA)

BİLGİLER
tarafından 24 Şubat 2015 - 12:39 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 302 Kez kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
Radyo Geveze
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
Yorumunuz
:

 

SON YAZILAR
Kabataş’ta şüpheli çanta alarmı!..

Kısa sürede olay yerine gelen polis ekipleri çantanın bulunduğu yere güvenlik şeridi çekerek olay yerine bomba imha... [Devamı]

Kabataş’ta şüpheli çanta alarmı!
Hakimlerin tayin isyanı

Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunu düzenleyen TCK’nın 299. maddesini, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle... [Devamı]

Hakimlerin tayin isyanı
Giresun – Şebinkarahisar’daki ..

Operasyonda 1 terörist öldürülürken, ormanlık alana kaçan 4 teröristin yakalanması için operasyonun sürdüğü... [Devamı]

Giresun – Şebinkarahisar’daki çatışma kamerada!
Çilem Karabulut’a verilen ceza belli..

Çilem Karabulut, 2013 yılında evlendiği 1 çocuğunun babası Hasan Karabulut’tan iddiaya göre sürekli şiddet... [Devamı]

Çilem Karabulut’a verilen ceza belli oldu
Köy yolunda 100 kiloluk bomba imha edildi!..

Genç İlçesi ile Servi Köyü arasında yeni yapılmakta olan karayolunun sağ şeridine, PKK’lılar tarafından... [Devamı]

Köy yolunda 100 kiloluk bomba imha edildi!
Erdoğan GATA’da

Tedavisine GATA’da devam edilen Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanı Binbaşı Necmettin Tetik, Şırnak’ın... [Devamı]

Erdoğan GATA’da
Şehit ateşi Edirne’ye düştü

Mardin Midyat’ta teröristlerce İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına düzenlenen bombalı saldırıda şahit düşen... [Devamı]

Şehit ateşi Edirne’ye düştü