Sohbetmi Mirc indir
Nevin Yanıt’ın CAS’taki duruşması
Nevin Yanıt’ın CAS’taki duruşması

Uluslararası Atletizm Federasyonu’nun (IAAF) milli atlet Nevin Yanıt’ın Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ndeki (CAS) duruşmasına Lozan Laboratuvarı Başkanı Doktor Martial Saugy’i uzman olarak getirdiği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, IAAF’ın Yanıt’ın cezasının 4 yıla çıkarılması istemiyle CAS nezdinde açtığı davanın duruşması yaklaşık 10 saat sürdü. İngiltere’nin başkenti Londra’da saat 10.00’da başlayıp 19.30’da sona eren duruşmada taraflar savunmalarını sundu.

Milli atletin numulerinde çıkan değerlerin yanı sıra “testosteron” kullandığını iddia eden IAAF’ın tezine karşılık Yanıt’ın destek aldığı ABD’li bir uzmanın, “testosteron” artışının Yanıt’ın numunelerinde çıkan “stanozolol”dan kaynaklandığını savundu.

IAAF’ın, Lozan Laboratuvarı Başkanı Saugi’nin yanı sıra duruşmada görüntülü bağlantı kurulan iki kimyagerden daha faydalandığı bildirildi.

Tarafların savunmalarını alan CAS’ın Yanıt ile ilgili kararı, gelecek yıl şubat ayında vermesi bekleniyor.

Bu arada ABD Dopingle Mücadele Merkezi de ABD’li bisikletçi Lance Armstrong’un dopingten yargılanma sürecinde Martial Saugy’den destek almıştı.

Doping süreci

Bayanlar 100 metre engellide bir olimpiyat beşinciliği, 2 Avrupa, 1 Akdeniz Oyunları, 1 Dünya Üniversiteler Oyunları, 60 metre engellide ise Avrupa salon şampiyonluğu bulunan Nevin Yanıt’ın doping süreci oldukça sıkıntılı geçti.

Yanıt’ın geçen yıl müsabakalardan 2 yıl men edilmesinin ardından Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK), sporcuların kullandıkları yasaklı maddelerin, vücutlarından atılsa bile etkilerinin daha uzun sürebileceğini savunarak, o dönem Yanıt ile ceza alan 37 milli atletin cezasının 2 yıldan 4 yıla çıkarılması istemiyle SGM Tahkim Kurulu’na başvurmuştu.

SGM Tahkim Kurulu tarafından cezası 2 yıl 6 aya çıkarılan Nevin Yanıt, kararın hemen ardından IAAF’ın CAS’a yaptığı başvuru ile bir şok daha yaşamıştı.

IAAF, Yanıt’ın numunesinde birden fazla yasaklı madde bulunduğu ve biyolojik pasaportunda da sapmalar olduğu gerekçesiyle, milli atletin cezasının 4 yıla çıkarılması talebiyle CAS’a gitmişti.

CAS sürecinde biyolojik pasaport değerlerindeki sapmalar nedeniyle de savunması alınan Yanıt, bu konuda bir ihlal yaptığına karar verilmesi durumunda, dünyada steroid profilden ceza alan ilk atlet olacak.

Steroid profil

Sporculardan alınan kan örnekleriyle oluşturulan Biyolojik Pasaport’ta, bu yıl başına kadar sadece kan yapımıyla ilgili hücre ile proteinlerin miktarının artmasına yönelik incelemede bulunulabiliyordu. Hematolojik profil olarak adlandırılan bu uygulama, daha çok uzun mesafe ile dayanıklılık sporcularını kapsıyordu.

Bu yıl ocak ayından itibaren IAAF ve Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA), Biyolojik Pasaport’ta steroid profil uygulamasına geçti. Sporculardan alınan idrar örnekleriyle oluşturulan bu profil, kısa mesafe koşuları, sprint, atma ve atlamalar gibi “patlayıcı güç” ve hız gerektiren branşlarda mücadele eden atletlerde kullanılıyor.

BİLGİLER
tarafından 13 Aralık 2014 - 13:11 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 507 Kez kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
Radyo Geveze
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
Yorumunuz
:

 

SON YAZILAR
Kabataş’ta şüpheli çanta alarmı!..

Kısa sürede olay yerine gelen polis ekipleri çantanın bulunduğu yere güvenlik şeridi çekerek olay yerine bomba imha... [Devamı]

Kabataş’ta şüpheli çanta alarmı!
Hakimlerin tayin isyanı

Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunu düzenleyen TCK’nın 299. maddesini, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle... [Devamı]

Hakimlerin tayin isyanı
Giresun – Şebinkarahisar’daki ..

Operasyonda 1 terörist öldürülürken, ormanlık alana kaçan 4 teröristin yakalanması için operasyonun sürdüğü... [Devamı]

Giresun – Şebinkarahisar’daki çatışma kamerada!
Çilem Karabulut’a verilen ceza belli..

Çilem Karabulut, 2013 yılında evlendiği 1 çocuğunun babası Hasan Karabulut’tan iddiaya göre sürekli şiddet... [Devamı]

Çilem Karabulut’a verilen ceza belli oldu
Köy yolunda 100 kiloluk bomba imha edildi!..

Genç İlçesi ile Servi Köyü arasında yeni yapılmakta olan karayolunun sağ şeridine, PKK’lılar tarafından... [Devamı]

Köy yolunda 100 kiloluk bomba imha edildi!
Erdoğan GATA’da

Tedavisine GATA’da devam edilen Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanı Binbaşı Necmettin Tetik, Şırnak’ın... [Devamı]

Erdoğan GATA’da
Şehit ateşi Edirne’ye düştü

Mardin Midyat’ta teröristlerce İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına düzenlenen bombalı saldırıda şahit düşen... [Devamı]

Şehit ateşi Edirne’ye düştü