Sohbetmi Mirc indir
İsrail yanlısı tutumu anlamakta zorlanıyoruz
İsrail yanlısı tutumu anlamakta zorlanıyoruz

Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Almanya’nın, Fransa’nın da içinde bulunduğu Avrupa’nın büyük devletlerinin İsrail yanlısı tutumunu anlamakta zorlanıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Özellikle Almanya’nın, Fransa’nın da içinde bulunduğu Avrupa’nın büyük devletlerinin İsrail yanlısı tutumunu anlamakta zorlanıyoruz. İŞİD’e karşı sessizliklerini anlamakta zorlanıyoruz. Avrupa bugün İŞİD’e karşı konuşmayacaksa, tavır almayacaksa başka ne zaman alacak?” dedi.

Demirtaş, Köln kentinde “Neeumarkt” meydanında sivil toplum kuruluşlarının ve çeşitli derneklerinin ortaklaşa düzenlediği mitinge katıldı. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı mitingde, bazı yerel sanatçılar türkü söyledi. Ayrıca, İmralı Cezaevi’nde ömür boyu hapse mahkum edilen Abdullah Öcalan’ın posterleri de yer aldı ve sık sık sloganlar atıldı. Demirtaş, buradaki konuşmasında cumhurbaşkanı seçiminin yanı sıra İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılara da değindi.

İki önemli konuda düşüncelerini paylaşmak istediğini ifade eden Demirtaş, IŞİD’i Irak’taki eylemlerinden dolayı eleştirerek, “IŞİD barbarlığının, El Kaide bağlantılı çetelerin haftalardır yaptığı saldırılarını, kuşatma girişimlerini bir kez daha lanetliyorum. Bir kez daha Rojava halklarının orada direnişle destanın nasıl yazılacağını gösteren bütün kardeşlerimizin yanındayız. Buradan Köln’den Rojava’ya kadar binlerce selam olsun” diye konuştu.

İsrail’in Gazze’ye başlattığı operasyonlara ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Demirtaş, Filistin halkının yanında olduklarını ve İsrail’in saldırılarını bir an önce durdurması gerektiğini kaydetti.

Merkel hükümetine eleştiri

Avrupa ülkelerinin İsrail’in saldırılarına ve IŞİD’in eylemlerine karşı sessiz tutumunu eleştiren Demirtaş, şözlerine şöyle devam etti:

“Özellikle Almanya’nın, Fransa’nın da içinde bulunduğu Avrupa’nın büyük devletlerinin İsrail yanlısı tutumunu anlamakta zorlanıyoruz. IŞİD’e karşı sessizliklerini anlamakta zorlanıyoruz. Avrupa bugün İŞİD’e karşı konuşmayacaksa, tavır almayacaksa başka ne zaman alacak? Özellikle bir Alman parlamenterin de oraya gidip Rojava’da yerinden yaptığı gözlemle IŞİD’in elinde Alman menşeili silahların olduğu tespit edildi. Bu silahların oraya nasıl ulaştırıldığının da izah edilmesi lazım.

Eğer bu ülkede ve Almanya’da demokrasi işliyor, insan hakları kuralları işliyor diyorsanız, Filistin’e, Rojava’ya, Musul’a sessiz kalamazsınız. Merkel hükümetinin özellikle İsrail’i açıkça destekleyen politikaları ve IŞİD barbarlığına karşı sessiz kalarak sundukları desteği asla kabul etmiyoruz, doğru bulmuyoruz. Bu politikaların Almanya’ya ve uluslararası ilişkilere, Türkiye’deki halklarla Alman hükümeti arasındaki ilişkilere de zarar verdiğini bir kez daha belirtmek isitiyorum.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail politikalarını da yetersiz bulduğunu dile getiren Demirtaş, Türkiye’nin İsrail’le askeri anlaşmaları bulunduğunu ve AKP iktidarı döneminde İsrail ile ticari ilişkilerin arttığını kaydetti.

“Tayyip Erdoğan’ı sevenler, doğru kişi benim ben”

Demirtaş, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde hiç bir ayrım yapmadan halkın bütün kesimlerine eşit mesafede olacağını ve cumhurbaşkanının ezilenlerin, dışlananların yanında olması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanının önüne gelen yasaları onaylaması konusunda seçici olması gerektiğini anlatan Demirtaş, cumhurbaşkanının işçinin, emekçinin yoksulun ve fakirin haklarını gözeterek yasaları onaylaması ve ya veto etmesi gerektiğni dile getirdi.

AKP’ye oy verenlerin Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendisine oy vermesi gerektiğini ifade eden Demirtaş, şunları kaydetti:

“Özellikle AKP’ye oy vermiş olan kardeşlerime sesleniyorum. Sizler oy verdiğiniz başbakanı düşünüyorsanız, onu seviyorsanız bana oy verin. Çünkü ben cumhurbaşkanı olursam onu da denetlemek, onun da yanlışlarını örtmek, düzeltmek ve üstesinden gelmek kolay olur.

Tayyip Erdoğan’ı sevenler, doğru kişi benim ben. Onu cumhurbaşkanı yaparsanız yanlış yapmış olursunuz. Çünkü sizin de haklarınızı, hukukunuzu savunacak bir Cumhurbaşkanı adayınıza ihtiyaç var. AKP’ye oy verenler düşmanımız değil, kardeşimizdir. Bizler hepimiz bu ülkenin yurtdaşlarıyız.”

AA

BİLGİLER
tarafından 20 Temmuz 2014 - 17:05 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 471 Kez kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
Radyo Geveze
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
Yorumunuz
:

 

SON YAZILAR
Kabataş’ta şüpheli çanta alarmı!..

Kısa sürede olay yerine gelen polis ekipleri çantanın bulunduğu yere güvenlik şeridi çekerek olay yerine bomba imha... [Devamı]

Kabataş’ta şüpheli çanta alarmı!
Hakimlerin tayin isyanı

Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunu düzenleyen TCK’nın 299. maddesini, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle... [Devamı]

Hakimlerin tayin isyanı
Giresun – Şebinkarahisar’daki ..

Operasyonda 1 terörist öldürülürken, ormanlık alana kaçan 4 teröristin yakalanması için operasyonun sürdüğü... [Devamı]

Giresun – Şebinkarahisar’daki çatışma kamerada!
Çilem Karabulut’a verilen ceza belli..

Çilem Karabulut, 2013 yılında evlendiği 1 çocuğunun babası Hasan Karabulut’tan iddiaya göre sürekli şiddet... [Devamı]

Çilem Karabulut’a verilen ceza belli oldu
Köy yolunda 100 kiloluk bomba imha edildi!..

Genç İlçesi ile Servi Köyü arasında yeni yapılmakta olan karayolunun sağ şeridine, PKK’lılar tarafından... [Devamı]

Köy yolunda 100 kiloluk bomba imha edildi!
Erdoğan GATA’da

Tedavisine GATA’da devam edilen Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanı Binbaşı Necmettin Tetik, Şırnak’ın... [Devamı]

Erdoğan GATA’da
Şehit ateşi Edirne’ye düştü

Mardin Midyat’ta teröristlerce İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına düzenlenen bombalı saldırıda şahit düşen... [Devamı]

Şehit ateşi Edirne’ye düştü