Sohbetmi Mirc indir
İspanya, Patriot Görevini Hollanda’dan Devraldı
İspanya, Patriot Görevini Hollanda’dan Devraldı

Hollanda hükumetinin, Suriye’den gelebilecek saldırılara karşı 2 yıl önce NATO’nun isteği doğrultusunda Türkiye’ye gönderdiği patriot füzelerinin görev süresini uzatmama kararının ardından İspanya’nın gönderdiği patriot birliği Adana’da göreve başladı. Devir-teslim için İncirlik’teki 10. Tanker Üs Komutanlığı’nda tören düzenlendi.

2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, törende yaptığı konuşmada, burada bulunmaktan ve böylesi törene ev sahipliği yapmaktan büyük onur duyduğunu söyledi.

Huduti, yaklaşık 2 yıl önce NATO’nun, Türkiye’nin talebi üzerine, Suriye’den gelebilecek balistik füze tehdidine karşı Türkiye toprakları ve Türk halkını savunmak maksadıyla Türkiye’nin hava savunma imkan ve kabiliyetini artırmaya karar verdiğini anımsatarak, bu karar doğrultusunda ABD, Almanya ve Hollanda’nın 2013 yılının başında patriot füze bataryalarını Türkiye’de konuşlandırdığını hatırlattı.

NATO ülkelerinin, Türkiye’nin istediğine kuvvetli bir taahhütle cevap vermesini görmekten büyük bir memnuniyet duyduklarını belirten Huduti, şunları kaydetti:

“Bu, ittifak dayanışmasının ve kararlılığının güçlü ve sağlam bir göstergesidir. ABD ve Almanya’nın Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta konuşlu patriot birliklerinin görev sürelerini uzatma kararlarını da memnuniyetle karşıladık. Hollanda’nın Türkiye’nin hava savunmasına verdiği destek dikkate değer ve ittifak dayanışmasının somut bir göstergesidir. 2013 yılında gerçekleştirilen konuşlanma safhasında, Suriye’den kaynaklı muhtemel balistik füze tehdidine karşı Adana şehrinin 1,5 milyondan fazla nüfusunu korumak maksadıyla Hollanda askeri personelinin 2 Hollanda bataryasını faal hale getirmek için icra ettiği hızlı operasyondan hepimiz etkilendik. Şunu belirtmeliyim ki Hollandalı askerler üstün ve başarılı bir performans sergilediler. Patriot personelinin icra ettiği görev, 7 gün 24 saat sürekli konsantrasyon içinde ve tam hazır olmayı gerektirmektedir. Bundan dolayı sizler, son iki yıl boyunca sadece bizim değil, diğer NATO müttefik ülkelerinin de büyük takdirini kazandınız. Hollanda güvenilir bir müttefik ülke olduğunu sadece bugün değil geçmişte de Türkiye’nin hava savunmasını destekleyerek kanıtladı.”

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel adına Türkiye’den ayrılacak olan Albay Niels J. Vredegoor ve askerlerine samimi destekleri için teşekkür eden Huduti, görevi devralan İspanyol Patriot Batarya Komutanı ve personeline hoş geldin dileklerini iletti.

“İspanya’nın gösterdiği bu güçlü ittifak dayanışmasının Türk halkı ve ittifak üyeler için önemi çok büyüktür” diyen 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, şöyle devam etti:

“İspanya’nın çok kritik bir dönemde bu göreve katılma yönündeki istekliliği ve kararından dolayı müteşekkiriz. Türkiye’nin hava savunmasını takviye etmek maksadıyla yaptıkları katkılardan dolayı ABD, Almanya ve diğer müttefik ülkelerin personeline teşekkür ediyorum. Ayrıca Türkiye’de patriot birliğinde görevde bulunan personelin ailelerine de teşekkürlerimi sunuyorum.

Güvenlik problemleri yaşadığımız olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Suriye’deki gelişmeler müttefik ülkelerin güvenliğini olumsuz etkileyecek potansiyeli barındırmaya devam ediyor. Bu tehditlere karşı koymak, her şeyden önce NATO’daki dayanışma kadar bölgedeki risk ve tehditle ilgili ortak bir anlayışı gerektirmektedir. NATO’nun uzun dönemdeki amacı, balistik füzelerin çoğalmasından kaynaklanan tehditlerin artmasına karşı, NATO’nun Avrupa’daki tüm nüfusunun, ülke ve birliklerinin korunması ve tam teminat altına alınmasıdır. Bu açıdan NATO, Lizbon Zirvesi’nde alınan kararlara uygun şekilde Türkiye’nin hava savunmasını takviye ederek kilit bir rol oynuyor. Şunu belirtmeliyim ki bu, ittifak sınırları boyunca krizi azaltmayı amaçlayan sadece savunmaya yönelik bir harekettir.”

Türkiye’nin NATO’nun füze savunma gayretine son derece yüksek bir destek sağladığını bildiren Huduti, “Bu açıdan ev sahipliği yaptığımız radar, NATO’nun balistik füze savunma yeteneğine Türkiye’nin katkısını oluşturmaktadır. Bu ayrıca kolektif savunma anlayışına olan taahhüdümüzün de güçlü bir göstergesidir. Bildiğiniz gibi Kürecik’te bulunan radar NATO füze savunma mimarisindeki önemli bir boşluğu kapatmaktadır” diye konuştu.

Huduti, patriotların konuşlu olduğu bölgelerdeki Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının kışlalarındaki patriot birliklerini en iyi şekilde desteklemeye devam ettiğini aktararak, ” Patriot birliklerinin Türkiye’de konuşlandırılmasının ülkelerimiz arasında var olan yakın dostluğa ivme kazandırdığını düşünüyorum. Konuş bölgelerinde bulunan birliklerimiz Hollandapatriot birliğine yaptıkları gibi İspanya patriot bataryası personeline de aynı şekilde destek ve yardım etmeye devam edeceklerdir” şeklinde konuştu.

TSK liyakat nişanını Hollanda patriot birlik komutanı Albay Vredegoor’a tevcih edeceğini belirten Huduti, şunları kaydetti:

“TSK liyakat nişanı, müttefik ülke askerlerine verilen ülkemizin en yüksek şeref payelerinden biridir. Albay Vredegoor Türkiye’nin hava sahasını takviye etmek maksadıyla bugüne kadar yaptığınız hizmetin ülkem tarafından takdirle karşılandığını ifade etmek istiyorum. Bu sebeple TSK liyakat nişanını Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel adına size tevdi etmekten onur duyuyorum. Bu nişanın iki ulusun silahlı kuvvetleri arasındaki samimi dostluğun bir işareti olarak hatırlanacağına ve bu dostluğun sonsuza kadar devam edeceğine dair inancım tamdır.”

İspanya katkı sağlayacak

İspanyol Patriot Birliği Komutanı Yarbay Jorge Cotorruelo, “NATO üyesi olarak İspanya, bugünden itibaren Türk hava sahası güvenliğini taahhüt etmeye katkı sağlayacaktır” dedi.

Cotorruelo, İncirlik’teki 10. Tanker Üs Komutanlığı’nda düzenlenen devir-teslim törenindeki konuşmasında, görevi devraldıkları Hollanda birliğine ve Türkiye’ye giriş yaptıkları andan itibaren kendilerine destek olan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teşekkür etti.

Hollanda birliğinin sürdürdüğü görevi devralmanın kendileri için onur olduğunu belirten Cotorruelo, “Kahramanmaraş ve Gaziantep’te konuşlu Alman ve ABD patriot kuvvetleriyle birlikte İspanya, NATO müttefiklerine gerçekleşebilecek taktik balistik füzelere karşı hava güvenliğini güçlendirmeye katkı sağlamaktadır. NATO üyesi olarak İspanya, bugünden itibaren Türk hava sahası güvenliğini taahhüt etmeye katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Cotorruelo, güvenliğin toplumun gelişiminde temel konular arasında yer aldığını aktararak, şunları söyledi:

“NATO parçası olarak sınırlarımız içinde ve dışında silahlı kuvvetlerimizin icra ettiği daimi görevler, herhangi bir tehdide karşı halklarını güvende tutmak için NATO ülkelerinin katkısını göstermektedir. Güvenlik tüm yıl boyunca 7/24 esasına göre sağlanmalıdır. İspanya askerlerinin Adana’yı taktik balistik füze tehdidinden korurken gururla kendi ülkemizi temsil ettiklerini var saymaları çok emek gerektiren ve süreklilik isteyen bir çabadır. 2014 yılında Topçu Akademisi’nin 250. ve 74. Hava Savunma Topçu Alayı’nın kuruluşunun 75. yılını kutlamaktayız. Bu bir hava savunma topçu birliğinin sınırlarımız dışına konuşlandığı ve böyle önemli bir görevi icra etmeye başladığı ilk görevdir. Bizim için bu anı müttefiklerimizle paylaşmak bir gururdur. Ve bugünden başlamak üzere Türkiye bu birimin tarihiyle ve aynı zamanda İspanyol topçuluğu ile bağlantılı hale gelmiştir.”

İspanya hükumetinin Türkiye’ye konuşlanma ve müttefiklere yardım etme kararı almasından bu yana çok yol kat edildiğini bildiren Cotorruelo, şöyle devam etti:

“Bu birlik iyi eğitimli, hevesli ve görevi icra edebilecek duruma gelmek için gerçekten çok büyük bir çaba sarf etmiştir. Bu birimin en önemli bileşeni patriot sistemi değil İspanyol askerlerinin bu görevi yerine getirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmalarıdır. Bu birlik son derece motive ve hazırdır. Ve bu birliğin azmi, deneyimi yetenekleri ve sürekli çaba sarf etmesiyle taktik balistik füzelere karşı güvenliği tam olarak sağlayacağına dair sizi temin ederim.”

Sınırın güneyindeki kriz devam ediyor

Hollanda Patriot Birliği Komutanı Albay Niels Vredegoor da iki yıl önce Almanya, ABD ve Hollanda’nın, NATO müttefikleri Türkiye’nin isteği üzerine, Suriye’den gelebilecek olası füze tehdidinde Türk savunmasının gücünü arttırmak için patriot hava savunma sistemlerini ve personellerini görevlendirmeye karar verdiğini anımsattı.

“Şahsen son iki yılın çok başarılı geçtiğini düşünüyorum” diyen Vredegoor, şunları kaydetti:

“Bunun iki nedeni var. Birincisi, NATO bölgesine yönelik hiçbir füze ateşlenmedi. İkincisi ise bu görev sayesinde güçlü, birbirine bağlı ve kabiliyetlerini paylaşan bir NATO sergilendi. Bir şehri ya da bölgeyi balistik füzelerden korumak için patriot savunma sistemimiz gibi çok gelişmiş ekipmanlar gereklidir. Bu sistem 24 ay boyunca 7 gün 24 saat kullanıldı ve sonunda Adana’yı 17 bin saat aralıksız korumak gibi etkileyici bir sonuca imza attık. Personelimizin de bir çoğu son iki yılda, 12 aydan fazla bir süre Adana’da konuşlandırıldı. Bazılarımız ise 14 aydan fazladır buradayız. Bu, istikrarlı bir ailevi durumu gerektiriyor ve sevdiklerimiz için büyük bir yük oluşturuyor. O yüzden bizden uzaktaki ailelerimize de şükranlarımı sunuyorum.”

Savunma sistemi görevini tek başlarına yerine getirmediklerini, müttefiklerinden destek aldıklarını belirten Vredegoor, “İlk olarak ev sahibi Türkiye, İskenderun Limanı’na gelişimizden itibaren, iki yıllık görev boyunca aralıksız yardımcı oldu. Geri dönüşümüz esnasında da aynı desteği sürdürecektir” diye konuştu.

Vredegoor, kentte bulundukları süre içerisinde kendilerine destek veren herkese teşekkür ederek, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Görevimizi uzatmamamızın nedeni, son iki yılda aralıksız çalışmamız sebebiyle büyük modernizasyonlar ve güncellemelerin ertelenmesi. Üstelik, yüksek teknoloji silah sistemlerine yüksek teknoloji bakım gerekmektedir. Belli zamanlarda ağır bakımlar gerekir. Bu ağır bakımın burada, görevimizi yerine getirirken yapılması mümkün değildi. Bu yüzden personelimiz ve teçhizatımız açısından görevimizden sonra kendimizi bu şartlara uydurmak zorundayız. Maalesef bu NATO görevinin sonu görünmemektedir. Yakınımızda bulunan mülteci kampı ve Türkiye’deki 1,5 milyondan fazla mülteci, bunların sadece örnekleri. Sınırın güneyindeki kriz devam ediyor. Bu yüzden İspanyol ekibin Adana’ya gelişini ve görevi bizden devralışını takdirle karşılıyorum.”

Törende, İstiklal Marşı’nın yanı sıra İspanya ve Hollanda’nın milli marşları okundu. Daha sonra Hollanda Patriot Birliği Komutanı Albay Niels Vredegoor, İspanya Patriot Birliği Komutanı Yarbay Jorge Cotorruelo’ya NATO flamasını teslim etti.

Ayrıca, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, Hollanda Patriot Birliği Komutanı Albay Niels Vredegoor’a Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel adına Liyakat Nişanı, beratı ve şilt sundu.

Törene, Adana Valisi Mustafa Büyük, Hollanda Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Mart De Kruif, 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Satı Bahadır Köse ile Türk, İspanyol ve Hollanda askerleri katıldı.

BİLGİLER
tarafından 27 Ocak 2015 - 14:13 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 366 Kez kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
Radyo Geveze
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
Yorumunuz
:

 

SON YAZILAR
Kabataş’ta şüpheli çanta alarmı!..

Kısa sürede olay yerine gelen polis ekipleri çantanın bulunduğu yere güvenlik şeridi çekerek olay yerine bomba imha... [Devamı]

Kabataş’ta şüpheli çanta alarmı!
Hakimlerin tayin isyanı

Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunu düzenleyen TCK’nın 299. maddesini, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle... [Devamı]

Hakimlerin tayin isyanı
Giresun – Şebinkarahisar’daki ..

Operasyonda 1 terörist öldürülürken, ormanlık alana kaçan 4 teröristin yakalanması için operasyonun sürdüğü... [Devamı]

Giresun – Şebinkarahisar’daki çatışma kamerada!
Çilem Karabulut’a verilen ceza belli..

Çilem Karabulut, 2013 yılında evlendiği 1 çocuğunun babası Hasan Karabulut’tan iddiaya göre sürekli şiddet... [Devamı]

Çilem Karabulut’a verilen ceza belli oldu
Köy yolunda 100 kiloluk bomba imha edildi!..

Genç İlçesi ile Servi Köyü arasında yeni yapılmakta olan karayolunun sağ şeridine, PKK’lılar tarafından... [Devamı]

Köy yolunda 100 kiloluk bomba imha edildi!
Erdoğan GATA’da

Tedavisine GATA’da devam edilen Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanı Binbaşı Necmettin Tetik, Şırnak’ın... [Devamı]

Erdoğan GATA’da
Şehit ateşi Edirne’ye düştü

Mardin Midyat’ta teröristlerce İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına düzenlenen bombalı saldırıda şahit düşen... [Devamı]

Şehit ateşi Edirne’ye düştü