Sohbetmi Mirc indir
Bembeyaz dişlere nasıl sahip olunur?
Bembeyaz dişlere nasıl sahip olunur?

Hemen hemen herkes bembeyaz dişlere sahip olmak ister. Ancak birçok etken dişlerin rengini etkiler ve sararmasına neden olur. Yapılan araştırmalar da insanların yaklaşık yüzde 10’unun dişleri gözükmesin diye gülmekten çekindiklerini ortaya koymuştur. Diş Hekimi Hakan Durgun, koyu diş rengi görünümünden kaynaklanan estetik ve sosyal problemlere yol açan bu durumun tedavisinin artık mümkün olduğu belirterek, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

Gülmekten çekinmenize gerek kalmayacak

“Yüz estetiğinde en çok dikkat çeken bölgeler gözler ve dişlerdir. Yapılan araştırmalar da insanların yaklaşık yüzde 10’unun dişleri gözükmesin diye gülmekten çekindiklerini ortaya koymuştur. Bazı kişilerin gülerken dişlerinin görüntüsünden ve renginden utandıkları için elleriyle ağızlarını kapattıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur. Koyu diş renginin görünümünden kaynaklanan estetik ve sosyal problemlere yol açan bu durumun tedavisi artık mümkündür.”

Sizin de dişleriniz bembeyaz olabilir

“Kahve, sigara, çay gibi dişi boyayan besinlerin tüketimi, yaşlanma süreci, dolgular, hamilelik ve bebeklikte kullanılan bazı antibiyotikler (tetracycline), aşırı florid kullanımı, süt dişindeki iltihaplanmalar nedeni ile dişlerde istenmeyen renk değişimi olur. Bazen de genetik olarak koyu diş rengine sahip olunabilir Bu rahatsız edici diş renginden 1 saat gibi kısa bir süre de kurtulup dişlerin minesine zarar vermeden doğal diş beyazlığına ulaşmak mümkündür. Başka bir deyişle öğle tatilinizde hekiminizi ziyaret ederek dişlerinizi beyazlatabilirsiniz.  Bleaching tekniğiyle doğal diş rengi 3-4 ton beyazlaştırabilinir.”

Tam ağız bakımı sonra beyazlatma

“Beyazlatma işlemi için hekime müracaat ettiğinizde yapılacak ilk tedavi, öncelikle dişler üzerinde birikmiş olan eklentiler (plak, tartar, diş taşları temizlenir) uzaklaştırılır. Çürüklerin tedavisi yapılır. Bu tedaviler bittikten sonra bleaching işlemi esnasında diş etlerine zarar vermemek için diş etleri koruyucu bir tabakayla kapatılır. Beyazlatma safhasında, ağartıcı ilaç dişler üzerine fırçayla sürülür. Beyaz renkli ışık kaynağı ile dişlerin üzerine belli yoğunlukta ve uzaklıkta ışık verilir. Işık kaynağı ve ilaç, dişleri beyazlatmaya başlar. Hemen ilk seanstan sonra sonuç alınır. Gerekirse bir kaç seans daha aynı işlem uygulanabilir.”

İşlemin ilk haftası renkli gıda tüketmeyin

“Beyazlatmayı takip eden ilk hafta, özellikle dişleri boyama özelliğine sahip, kırmızı şarap, çay, kahve, kola, sigara kullanımı asgariye indirilmeli, mümkünse hiç kullanılmamalıdır.  Aşırı diş hassasiyeti yaşayanlar da, dişeti problemleri olanlar da, diş kökü açığa çıkmış kişilerde, hamilelik döneminde ve ciddi diş çapraşıkları olan bireyler de beyazlatma işlemi yapılmamasında yarar vardır. Bu durumlar dışında hekim kontrolü altında yapılan diş beyazlatmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Yılda bir kere ulaşılan beyaz diş rengini korumak için, pekiştirme beyazlatması gerekebilir.”

TRTTURK COM

BİLGİLER
tarafından 27 Mayıs 2015 - 15:01 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 310 Kez kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
Radyo Geveze
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
Yorumunuz
:

 

SON YAZILAR
Kabataş’ta şüpheli çanta alarmı!..

Kısa sürede olay yerine gelen polis ekipleri çantanın bulunduğu yere güvenlik şeridi çekerek olay yerine bomba imha... [Devamı]

Kabataş’ta şüpheli çanta alarmı!
Hakimlerin tayin isyanı

Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunu düzenleyen TCK’nın 299. maddesini, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle... [Devamı]

Hakimlerin tayin isyanı
Giresun – Şebinkarahisar’daki ..

Operasyonda 1 terörist öldürülürken, ormanlık alana kaçan 4 teröristin yakalanması için operasyonun sürdüğü... [Devamı]

Giresun – Şebinkarahisar’daki çatışma kamerada!
Çilem Karabulut’a verilen ceza belli..

Çilem Karabulut, 2013 yılında evlendiği 1 çocuğunun babası Hasan Karabulut’tan iddiaya göre sürekli şiddet... [Devamı]

Çilem Karabulut’a verilen ceza belli oldu
Köy yolunda 100 kiloluk bomba imha edildi!..

Genç İlçesi ile Servi Köyü arasında yeni yapılmakta olan karayolunun sağ şeridine, PKK’lılar tarafından... [Devamı]

Köy yolunda 100 kiloluk bomba imha edildi!
Erdoğan GATA’da

Tedavisine GATA’da devam edilen Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanı Binbaşı Necmettin Tetik, Şırnak’ın... [Devamı]

Erdoğan GATA’da
Şehit ateşi Edirne’ye düştü

Mardin Midyat’ta teröristlerce İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına düzenlenen bombalı saldırıda şahit düşen... [Devamı]

Şehit ateşi Edirne’ye düştü