Sohbetmi Mirc indir
AA Genel Müdürü Öztürk’ten Netenyahu’ya mektup
AA Genel Müdürü Öztürk’ten Netenyahu’ya mektup

Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu’ya hitaben yazdığı mektupta, “Bizlerin ve tüm meslektaşlarımızın görevi Gazze’de olup bitenleri dünya kamuoyuna ulaştırmaktır” ifadesini kullandı.

Mektubuna, “Sayın Netenyahu” diye başlayan Öztürk, İsrail ordusunun 7 Temmuz 2014’ten beri yürüttüğü Gazze savaşında, bugüne kadar, 8 gazetecinin öldüğünü, 14 gazetecinin yaralandığını bildirdi.

Yine gazetecilere ait 13 evin bombalandığını, basın mensuplarının araçları ile 14 basın merkezinin saldırıların hedefi olduğunu anımsatan Öztürk, saldırılardan Anadolu Ajansı muhabirleri ile Gazze bürosunun da payına düşeni aldığını belirtti.

Kemal Öztürk, şunları kaydetti:

“Birleşmiş Milletler öncülüğünde 1 Ağustos 2014’te varılan 72 saatlik ateşkesin ilk saatlerinde, Han Yunus’ta görev yapan ekibimize askerlerinizce ateş açıldı, bir kameramanımız elinden yaralandı. Daha kötüsü, habercilerimize hedef gözetilerek tanktan açılan ateşten arkadaşlarımız son anda kurtuldular.

Geçtiğimiz hafta içinde de kameramanımız Enes Ebu Muaylık, görevini yaparken, hedef gözetmeksizin açılan ateş neticesinde ayağından ağır bir şekilde yaralandı. Bu arkadaşımızın tedavisi halen İstanbul’da devam ediyor ancak yaranın büyüklüğü, kalıcı hasara yol açacak türdendir.

Gazze ofisimiz, uyarılar üzerine bir başka yere taşınmış, yeni yerin koordinatları yetkili birimlerinize ulaştırılmış ancak füzelerinizin hedefi olmaktan kurtulamamıştır.”

“Gazze’de görev yapan gazetecilere sıklıkla ‘bölgeyi terk edin’ uyarıları yapmanız da üzerinde durulması gereken bir başka noktadır” görüşünü dile getiren Öztürk, “Tüm bunlardan dolayı Hükümetinizi kınıyoruz” ifadesine yer verdi.

Uluslararası anlaşmaların, gazetecilerin savaş sırasında her halükarda korunması gerektiğini çok açık bir şekilde ortaya koyduğunu vurgulayan Öztürk, “Bizlerin ve tüm meslektaşlarımızın görevi Gazze’de olup bitenleri dünya kamuoyuna ulaştırmaktır” değerlendirmesinde bulundu.

AA Genel Müdürü Öztürk, mektubuna şöyle devam etti:

“Gazze’de şahit olduğumuz şey; sivillerin, kadınların ve çocukların ayırım yapılmaksızın öldürülmesidir. Hastanelerin, ibadethanelerin ve okulların bombalandığı bu insanlık ayıbını tüm gerçekleriyle dünyaya duyurmaya kararlıyız.

Sizden, gazetecilere yönelik şiddet ve saldırgan uygulamalarınıza son vermenizi, tüm sorumluları açık bir şekilde cezalandırmanızı ve basının özgürce işini yapmasını sağlamanızı istiyoruz. Aksi takdirde uluslararası hukuk nezdinde sorumluluğun size ait olduğunu hatırlatırız.”
 

BİLGİLER
tarafından 01 Ağustos 2014 - 20:02 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 371 Kez kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
Radyo Geveze
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
Yorumunuz
:

 

SON YAZILAR
Kabataş’ta şüpheli çanta alarmı!..

Kısa sürede olay yerine gelen polis ekipleri çantanın bulunduğu yere güvenlik şeridi çekerek olay yerine bomba imha... [Devamı]

Kabataş’ta şüpheli çanta alarmı!
Hakimlerin tayin isyanı

Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunu düzenleyen TCK’nın 299. maddesini, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle... [Devamı]

Hakimlerin tayin isyanı
Giresun – Şebinkarahisar’daki ..

Operasyonda 1 terörist öldürülürken, ormanlık alana kaçan 4 teröristin yakalanması için operasyonun sürdüğü... [Devamı]

Giresun – Şebinkarahisar’daki çatışma kamerada!
Çilem Karabulut’a verilen ceza belli..

Çilem Karabulut, 2013 yılında evlendiği 1 çocuğunun babası Hasan Karabulut’tan iddiaya göre sürekli şiddet... [Devamı]

Çilem Karabulut’a verilen ceza belli oldu
Köy yolunda 100 kiloluk bomba imha edildi!..

Genç İlçesi ile Servi Köyü arasında yeni yapılmakta olan karayolunun sağ şeridine, PKK’lılar tarafından... [Devamı]

Köy yolunda 100 kiloluk bomba imha edildi!
Erdoğan GATA’da

Tedavisine GATA’da devam edilen Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanı Binbaşı Necmettin Tetik, Şırnak’ın... [Devamı]

Erdoğan GATA’da
Şehit ateşi Edirne’ye düştü

Mardin Midyat’ta teröristlerce İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına düzenlenen bombalı saldırıda şahit düşen... [Devamı]

Şehit ateşi Edirne’ye düştü